Ըստ նոր FSES- ի ՝ ուսուցիչը պետք է ունենա ոչ միայն դասի ուրվագիծ ստեղծելու, այլև այն տեխնոլոգիական քարտեզի տեսքով նախագծելու ունակություն: Այս հայեցակարգը փոխառված է արդյունաբերական տեխնոլոգիայի բնագավառում, և դրա կիրառումը ժամանակակից մեթոդաբանության մեջ թույլ է տալիս արդիականացնել ուսումնառության գործընթացը և նվազեցնել ուսուցչի ժամանակը դասին պատրաստվելու համար:
Տեխնոլոգիական քարտեզը թույլ է տալիս նախագծել ուսումնական գործընթացը: Ուսուցչի խնդիրն այն ստեղծելիս `ուսուցման գործընթացում ցույց տալ այսպես կոչված գործունեության մոտեցումը: Դասընթացի նկարագրության մեջ նկարագրելով դասի յուրաքանչյուր փուլը `ուսուցիչը նախագծում է իր գործողությունները և ուսանողների նախատեսված գործողությունները: Ստորև ներկայացված են տարրական դասարանների դասի տեխնոլոգիական քարտեզի պահանջները և տրվում է դրա կառուցվածքի նկարագրություն:
Lessonամանակակից դասի գաղափարներ (այսինքն ՝ դասի պահանջներ).
- դասի նպատակն ու խնդիրները սահմանված են հստակ և հստակ.
- հիմնական նպատակն է հասնել կոնկրետ արդյունքների (համընդհանուր կրթական գործողություններ).
- աշակերտները մոտիվացված են դասաժամին աշխատելու համար.
- դասի բովանդակությունը կապված է ուսանողների անձնական փորձի հետ.
- դասում ստեղծվել է խնդրահարույց իրավիճակ.
- դասի բովանդակությունը համապատասխանում է նպատակներին և խնդիրներին. օգտագործվում է ուսումնական նյութերի ներուժը, անհրաժեշտության դեպքում ՝ լրացուցիչ նյութ;
- հետևում է դասի աշակերտների գործունեության միջև կապի հետ կապված նպատակի հետ (պլանային արդյունքների ձեռքբերում).
- պայմաններ են ստեղծվել ուսանողների ինքնուրույն աշխատանքի համար.
- հաշվի են առնվում SanPin- ի պահանջները.
- դասարանում ուսուցիչը պայմաններ է ստեղծում ուսանողների գնահատող գործունեության և արտացոլման ձևավորման համար:
WPS կառուցվածքը:
1. Նպատակը, որը ուսուցիչը ցանկանում է հասնել դասի ընթացքում (նշվում է միայն մեկ նպատակ, այն չպետք է շփոթել «դասի նպատակներ» հասկացության հետ): Հնարավորության դեպքում նշվում է դասի խնդիրը (այսինքն ՝ գաղափարը), դասի նպատակները (նպատակին հասնելու ուղիները): Պլանավորված դասի արդյունքներ (կազմված է UUD դասում) - օգտագործվում են անորոշ ձևով բայեր (տե՛ս FGOS): Օգտագործված կրթական տեխնոլոգիաներն ու մեթոդները (ներառյալ առողջության պահպանման տեխնոլոգիաները թվարկված են): Օգտագործված ուսուցման գործիքներ (էլեկտրոնային և տպագիր ռեսուրսներ, դասագիրք, ուսումնական ձեռնարկներ, տեսողական նյութեր, սարքավորումներ):
2. Դասի ընթացքը: Ստեղծվում է երկու սյունակ աղյուսակ: Առաջին սյունը կոչվում է «Ուսուցչի գործունեություն» (դասի յուրաքանչյուր փուլում անհրաժեշտ է համառոտ նկարագրել ուսուցչի գործողությունները ՝ օգտագործելով այնպիսի բառեր, ինչպիսիք են ՝ «կազմակերպում, ստեղծում, կարդում, նպաստում, օգնում» և այլն): Երկրորդ սյունը «Ուսանողների գործունեություն» է (այն կարելի է նկարագրել ՝ օգտագործելով «կարդալ, վերլուծել, ենթադրություններ անել, ընդհանրացնել, համաձայնվել» բառերը և այլն): Դասի յուրաքանչյուր փուլի ավարտին ուսուցիչը պարտադիր կերպով կազմակերպում է աշակերտների վերահսկման և գնահատման գործողությունները, և ուսանողները կատարում են ուսումնական գործողությունների և արդյունքների ինքնագնահատում:
Դասընթացի ընթացքը բաղկացած է 4 հիմնական փուլերից, որոնք պետք է արտացոլվեն քարտեզում: Ուսուցիչը յուրաքանչյուր փուլ կարող է բաժանել ավելի փոքր ՝ կախված իր իսկ գաղափարից: Անհրաժեշտ է նկարագրել գործողությունները, այլ ոչ թե ուսանողների նախատեսված պատասխանները: Ուղղակի խոսքը պետք է օգտագործվի հնարավորինս քիչ, միայն եթե անհնար է փոխարինել այն նկարագրական շրջադարձով:
1-ին փուլ: Կրթական խնդրի հայտարարություն: Ուսուցիչը ստեղծում է խնդրահարույց իրավիճակ և կազմակերպում ուսանողների գործողությունները, որպեսզի նրանք իրենք (հնարավորության դեպքում) ձևակերպեն խնդիրը: Երեխաները ուսուցչի հետ միասին որոշում են դասի թեման: Վերանայվում են երեխաների ներկայիս գիտելիքներն ու հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ կլինեն ձևակերպված խնդիրը լուծելու համար:
2-րդ փուլ: Cանաչողական գործունեության կազմակերպում: Ուսուցիչը և ուսանողները պլանավորում են դասի աշխատանք: Հատուկ առաջադրանքների կատարման ընթացքում հայտնաբերվում են նոր գիտելիքներ, ձեւավորվում է UUD, լուծվում է ավելի վաղ ձեւակերպված խնդիրը և այլն:
3-րդ փուլ: Համախմբում և ընդգրկում գիտելիքների համակարգում:Ուսուցիչը կազմակերպում է ուսանողների ինքնուրույն գործողություններ `ուղղված համախմբելուն, ընդհանրացնելուն, ընդունելուն` ներառյալ առկա գիտելիքների, ինքնատիրապետման և ինքնագնահատման համակարգում նոր գիտելիքներ կամ հմտություններ:
4-րդ փուլ: Ուսումնական գործունեության արտացոլումը դասում: Դասի սկզբում դրված նպատակի փոխադարձ կապը պլանավորված արդյունքների հետ: Պլանավորված արդյունքների ձեռքբերման ախտորոշում: Դասարանում աշակերտների (և ուսուցիչների) գործունեության ինքնագնահատում: Դասի սկզբում ձեւակերպված խնդրի (կամ ուսման խնդրի) լուծման վերջնական արդյունքները: Նոր գիտելիքների և հմտությունների գործնական կիրառում: